A TISZTÁBB BAKONYÉRT
A Bakonycsernyei Evangélikus Egyházközség templomának, esperesi hivatalának
és imaházának fűtési rekonstrukciója (KEOP-4.1.0-2009-0015)

Kedvezményezett: Bakonycsernyei Evangélikus Egyházközség 8056 Bakonycsernye Dózsa György utca 1.
Tel: +36-22-592-000 Mobil: +36-20-981-59 23 Email: istvan.szarka@lutheran.hu


Tartalom
Sajtóhír
Projekt leirása
Korszerűsödő épületek a környezettudatosság jegyében
A pályázatban szereplő épületek képei
Az esperesi hivatal fűtéskorszerűsítés képei
Imaterem fűtéskorszerűsítés képei
Templom fűtéskorszerűsítés képei
Átadási ünnepség

umftlogo.jpg (61497 bytes)

eulogomondat.jpg (40217 bytes)

nfulogo.jpg (36986 bytes)
Irányító hatóság
energiakozpont.jpg (36888 bytes)
Közreműködő szervezet
kivitelezo.jpg (38550 bytes)
Kivitelező szervezet

Sajtóhír

(Mejelent az Evangélikus Élet 2009. június 14. számában)

A tisztább Bakonyért

A Bakonycsernyei Evangélikus Egyházközség az Új Magyarország Fejlesztési Terv, Környezet Energia Operatív Program pályázatának keretében a döntőbizottság bírálata alapján 9 838 385 Ft egyszeri vissza nem térítendő támogatást nyert el a KEOP-4.1.0-2009-0015 jelű "A tisztább Bakonyért A Bakonycsernyei Evangélikus Egyházközség templomának, esperesi hivatalának és imaházának fűtési  rekonstrukciója" című pályázatán. A három épületet érintő teljes beruházás illeszkedik a gyülekezet 2003-ban elfogadott középtávú fejlesztési tervéhez és érinti a 800 fő befogadására alkalmas templomát, imaházát, az esperesi  és lelkészi hivatalokat. A műemlék templomba két 30 KW energia előállítására alkalmas föld-víz típusú hőszivattyút építenek be.

A hivatali épület, a fűtésrásegítésére, valamint használati melegvízének ellátása érdekében 4 db vákuumcsöves napkollektort kap. Az imaházban központi fűtés kiépítésére kerül sor. Ezzel egyidejűleg az imaház fűtését biztosító kazán, a gyülekezet azonos telekén megépítendő óvodájának és tornaszobájának alapfűtését is képes lesz biztosítani.

A beruházás összköltsége 22 255 560 Ft. E munkát a gyülekezeti önrész kiegészítéséhez az Országos Evangélikus Egyház Presbitériuma, a vonatkozó pályázati szabályrendelet alapján 6 676 668 Ft összeggel támogatta. A gyülekezet tényleges önrészét hívek és magáncégek adományaiból fedezik.

A beruházás kezdődő időpontja 2009. június 15, befejezése 2009. augusztus 31. Megtérülési mutatója várhatóan 15 év. Az egyházközség ezzel a beruházással, óvja környezetét, optimalizálja költségeit, valamint reméli, hogy e programmal, fejlesztési terveiben szereplő, 6 év óta húzódó óvoda-építési tervei megvalósításához is jelentős lépéseket tett.

Szarka István esperes-lelkész a program vezetője
fel.gif (1360 bytes)

Projekt leírás

A beruházás három épületet érint. Az imaházat, az esperesi hivatalt és az 1784-ben épült műemlék templomot. Az imaházban a meglévő konvektorokat (7db FÉG 3.5 típusú parapet konvektor) központi fűtés váltja fel. Költségtakarékossági okokból, az esperesi hivatalból lebontott gázkazánt helyezzük át oda. Így megszüntetünk hét környezetszennyezési pontforrást és nő az épület komfort fokozata is. A kazánház kialakítása a később megépülő ifjúsági ház tornacsarnokának alapfűtését is biztosítaná.

 Az esperesi hivatal épületének fűtését korábban egy gázkazán és egy vegyes-tüzelésű kazán látta el. A leszerelt gázkazán helyére egy magas hatásfokú kombi kazánkészülék kerül felszerelésre, mely a használati melegvíz készítésére is alkalmas, így a villamos fűtőszállal üzemeltetett 120 l-es bojler is kiváltásra kerül. Lecserélésre kerül továbbá az esperesi hivatal felső emeletén lévő 6db 30 éves acéllemez radiátor is. A használati melegvíz ellátást és a padlófűtési körök fűtését 4 db Calpak gyártmányú 16VTN napkollektorral és egy NADO 750/100 V3 750 literes két hőcserélős kombi puffer tartállyal, valamint a hozzá tartozó vezérléssel kívánjuk megoldani. Így a hivatal működtetése költségtakarékossá és környezetkímélővé válik.

 A templomba 2 db 30 KW energia előállítására alkalmas föld-víz típusú hőszivattyút építenek be. Lecserélésre kerül egy 25 éves olajos hőlég-fúvó, mely rendkívül elavult és veszélyes. A jelenleg is magas, illetve a jövőben valószínűsíthetően tovább emelkedő energiaárak és energia hiány, valamint a környezetvédelem indokolttá teszik, hogy az épületet korszerű megújuló energiát felhasználó hőszivattyús rendszerrel fűtsük. Megvizsgáltuk az elmúlt nyolc év és a 2009. év január hónapjának szakma által elfogadott energiaköltségeit három energiahordozó alapján és összehasonlítottuk a beépítésre kerülő hőszivattyús rendszer üzemeltetési költségeivel, (melynek eredményeit a mellékelt táblázatban összesítettük). A vizsgálatok eredményeként megállapítást nyert az általunk tervezett beruházás jogossága. A hőszivattyús rendszer gazdaságos működtetése mellett szól továbbá az is, hogy a rendszer által hétköznapokon megtermelt többletenergia a később rácsatolandó óvoda és tornacsarnok kiegészítő fűtéseként is szolgálhat. Az óvodai tornacsarnok tervezése során figyelembe vették, a közösség régóta megoldatlan szükségletét is egy kellő méretű, korszerű gyülekezeti terem iránt. Így a hétköznapok során használt tornaszoba, a hétvégeken a gyülekezet rendelkezésére állhat majd.

fel.gif (1360 bytes)

Korszerűsödő épületek a környezettudatosság jegyében

(Mejelent az Evangélikus Élet 2009. július 5. számában)

 A Bakonycsernyei Evangélikus Egyházközség vissza nem térítendő pályázati támogatást nyert el épületeinek fűtés-korszerűsítésére - adtuk hírül nemréiben lapunkban. A beruházásról Szarka István helyi lelkésszel beszélgettünk.

templegi.jpg (178909 bytes)
A bakonycsernyei evangélikus templom

Három technikai megoldás szerepel "A tisztább Bakonyért" címet viselő fejlesztési pályázatban. Egy föld-víz típusú hőszivattyú, egy vákumcsöves napkollektor és központi fűtés. Miért van erre szükség?

A bakonycsernyei gyülekezet alkalmai közül a legtöbb főt az 1784-ben épült templom fogad. A jelenlegi fűtés egy 25 éves olajos hőlégfúvóval történik, mely rendkívül elavult, veszélyes és nem tudja ellátni a helyiségben a számára előírt funkciót. Veszélyessége abban áll, hogy kormoz, illetve, ha nem megfelelő az égés, a szénmonoxid visszajuthat az épületbe.  Jelenleg úgy működik ez a fűtés, hogy az alkalmak előtt először az épületet felfűtik, majd kiszellőztetik. Istentisztelet közben viszont nem használható a rendszer, így a templom, fűtés nélkül marad. Emiatt a téli időszakokban az egyházi rendezvények látogatottsága és száma is csökken a komfort hiánya miatt. Éppen ezért már nagyon időszerű a fűtést korszerűsíteni. Mindez persze költségkíméléssel is jár és várhatóan 15 éven belül térül meg ez a befektetés, ezen túl pedig a húzódó óvoda-építési tervei megvalósításához is közelebb visz.

Ennyire fontos a komfort?

Napjainkban már nemcsak azok vannak a templomban, akik esőben, hóban és fagyban is ott vannak. Igény van arra, hogy a gyülekezetben is olyan, vagy hasonlóan kényelmesen érezzék magukat az emberek, mint otthon. Fontos az, hogy ne szedjenek össze betegséget a rossz körülmények miatt, és az is, hogy ne féljenek attól, hogyha eljönnek télen a templomba, akkor esetleg megfáznak. Oda kell figyelni arra, hogy milyenek a gyülekezet és mik az elvárások. Ennek következményeként az egyházi közösség összetartó ereje is növelhető.  A hosszú téli estéket betöltő egyházi és kulturális események rendezésével, a családok és a község társadalmi életének fellendítése is lehetséges lesz.

Ki volt az, aki mindez megálmodta, megpályázta és a tervek előkészítésében és megvalósításában segített?

Amikor még teológus voltam, az első szemináriumi dolgozatomat egyháztörténetből az Árpás és Mórichida között lévő Murselláról írtam. Megdöbbentett, hogy mennyire sok gyakorlati dologgal foglalkoztak az ott élő szerzetesek. A lelkiség és a gyakorlati munka harmóniában volt egymással. Róluk szerettem volna példát venni, és így dolgozni és szolgálni a saját gyülekezetemben is. Ebből kifolyólag nagyon érdekel minden technikai és fejlesztési dolog, így én is kivettem a részem a pályázati munkából, mint projektvezető, az elnökséggel és a felügyelő úrral együtt. A szakmérnök Szilicsány Árpádné, aki a pályázat motorja, szívvel lélekkel a jó "ügy" mellett áll. A pályázatot pedig a Pannon Quality pályázatíró cég készítette.

Hogyan kapcsolódik ez az egész fejlesztés az óvodához?

A jelenleg működő óvodánk épületét az önkormányzattól béreljük. Két vegyes csoportunk van 56 gyerekkel és 7 alkalmazottal.  Tehát nekünk már van egy jól működő óvodánk, amire igény van a 3188 lelket számláló Bakonycsernyén, melyből 1495-en vallották magukat evangélikusnak. Ehhez kellene a saját helység az egyházközség területén. Ennek a tervnek az első üteme lenne a jelenleg meglévő épületek fűtésének korszerűsítése. Az óvoda engedélyezési tervei elkészültek és energia ellátását már a környezettudatos nevelési célnak megfelelően kívánjuk kiépíteni két ütemben.

Miért környezettudatos ez a vállalkozás?

Az esperesi hivatal fűtését jelenleg egy gázkazán és egy vegyes tüzelésű kazán (fűtése főként tűzifával történik), melegvíz ellátását pedig villanybojler biztosítja. A használati melegvíz ellátást és a padlófűtési körök fűtését 4 db Calpak gyártmányú 16 VTN napkollektorral és egy NADO 750/100 V3 750 literes két hőcserélős kombi puffer tartállyal, valamint a hozzá tartozó vezérléssel kívánjuk megoldani. Ezzel a megoldással a tűzifa, mint kimeríthető energiaforrás felhasználás és a melegvíz bojler kiváltásra kerülne.  A napkollektorokkal az átmeneti időszakok fűtése is megoldódna és kisebb gázenergia felhasználással az épület komfort fokozata növelhető, a káros anyag kibocsátás csökkenthető.

 A pályázatban szerepel, hogy ez a beruházás a község és vonzás környezetének eléréséhez is jelentősen hozzájárulna. Milyen módon lát erre lehetőséget?

Először is nagyon szép környezet az, ami körülvesz bennünket ebben a faluban. Van horgász és vadászturizmus is a környéken. A gyülekezetünk nemzetközi kapcsolatai miatt, amiből több is van, sokat profitálhatna és fejlődhetne Bakonycsernye. Nagyon szeretnek idejönni a külföldi testvéreink és ez nemcsak az egyházközségnek jó, hanem ez a Bakonyért is van.

 Gombkötő Beáta
fel.gif (1360 bytes)

A pályázatban szereplő épületek

tempbal.jpg (31827 bytes)
Templom

imaterem.jpg (53494 bytes)
Imaterem

esphiv.jpg (39674 bytes)
Esperesi hivatal

fel.gif (1360 bytes)